Inwestorze – wiesz jak wybierać i w jakie akcje inwestować?

Giełdę uznaje się za dobre miejsce do rozpoczęcia pierwszych inwestycji. Paradoksalnie, aby wiedzieć, jak inwestować w akcje, ważna jest nie tyle wiedza z zakresu finansów, co z obszaru przedsiębiorczości. Osoba, która zna cechy dobrze prosperującej firmy oraz umie poprawnie przewidzieć szanse i kierunek rozwoju spółek, ma łatwiejszy start. Dlatego giełda jest najpopularniejszym sposobem inwestycji wśród przedsiębiorców zarządzających własną firmą.

 Jakie są cechy przyszłościowej akcji

Jak w przypadku wielu rodzajów inwestycji, inwestor ma dwie możliwe drogi:

  • wypatrzeć bardzo tanie akcje, z nadzieją, że nabiorą na wartości,
  • zakupić akcje spółek już prężnie funkcjonujących, które będą droższe, ale też bezpieczniejsze.

Odpowiedzią na pytanie, jak bezpiecznie inwestować w akcje, jest kupowanie papierów wartościowych, które przyniosły w przeszłości zyski inwestorom. Większość akcjo ciągle znajduje się w obiegu, a indeksy różnych giełd - chociażby polskie WIG20 - wskazują, że ogólny potencjał akcji rośnie z roku na rok. Oznacza to, że spółki czołowe na polskiej giełdzie sukcesywnie zwiększają kapitał. Mamy więc tu przypadek sytuacji, w której mało kto traci, a wielu zyskuje. Warto jednak pamiętać, że większość inwestorów jednak zyskuje niewiele.

Sposoby wypatrywania przyszłościowych akcji

Przy wyborze akcji najrozsądniej kierować się notowaniami spółki w latach poprzednich. Spółka, która notuje sukcesy przez ostatnie pięć lat, najprawdopodobniej będzie powtarzać ten trend w roku szóstym i siódmym.

Warto również przyjrzeć się tym sektorom gospodarki, które eksperci uważają za innowacyjne i mające się rozwijać płynnie w przyszłości. Szczególnie chodzi tu o sektor IT, który króluje w większości zestawień oraz biotechnologię czy farmaceutykę. Szczególnie w Polsce, te gałęzie notują spory rozwój w ostatnich latach i wszystko wskazuje na to, że dobra passa spółek z tych sektorów nie zakończy się na roku 2018.

Istnieje wiele narzędzi, które pozwalają wyszukać akcje o dużym potencjalne. Najpopularniejszym z nich jest stock screener, darmowy program udostępniany przez Google, pozwalający na skanowanie giełdy. Aby wybrać przyszłościowe akcje, należy zainteresować się takimi kryteriami zawężania wyszukiwania, jak:

  1. Return on equity (5 yr avg) (%);
  2. Return on equity (Recent yr) (%);
  3. LT debt/equity (Recent yr) (%);
  4. 5y net income growth rate;
  5. 5y net revenue growth rate.

Pierwsze dwa kryteria oznaczają zwrot kapitału, jaki zanotowała firma (kolejno - w ciągu ostatnich pięciu lat i ostatniego roku). LT debt/equity (Recent yr) pozwala za to wyeliminować z zestawienia akcje spółek zbytnio zadłużonych. Dwa ostatnie wskaźniki natomiast mówią o zyskach z ostatnich pięciu lat.

Teraz już wiem w jakie akcje inwestować

Gdy mamy już proste kryteria (np. spółki biotechnologiczne z Polski) i narzędzie do wyszukiwania odpowiednich akcji, można wziąć się za zawężanie kryteriów. Przykładowo, można zawęzić dwa pierwsze wskaźniki do 20% - oznacza to, że będą wyświetlać się jedynie akcje spółek, które w ciągu ostatnich pięciu lat (łącznie) oraz ostatniego roku zarobiły na siebie co najmniej 20% tego, ile wynosi ich kapitał. Z kolei ustawienie 15-20% w kategorii LT debt/equity (Recent yr) (%) wyeliminuje spółki ze zbytnio zadłużonym kapitałem (spółka, której ponad 25% stanowi dług, uznawana jest porządnie zadłużoną i potencjalnie źle rokuje na przyszłość).

Dookreślając jeszcze interesującą inwestora kwotę zysku, kryteria zostaną zawężone do tego stopnia, aby pozostało w zestawieniu jedynie kilka interesujących spółek. To właśnie w ich akcje warto inwestować.

 Poznaj przykłady wartościowych akcji

Poza ogólną wiedzą odnośnie do tego, w jakie akcje warto inwestować, dobrze jest znać przykłady zyskujących na znaczeniu akcji z przeszłości. Standardowym, ale też bardzo dobrym przykładem odnośnie do rosnącego znaczenia branży IT na świecie są akcje polskiej spółki CD Projekt, której główny sektor zajmuje się developingiem gier komputerowych. W ciągu ostatnich dwóch lat cena akcji tejże spółki wzrosła ponad pięciokrotnie, od 20,43zł w styczniu 2016 roku, do 109,34zł w styczniu 2018 roku. Podobny, bardzo duży skok zanotowały akcje polskich firm farmaceutycznych. Przykładowo, Celon Pharma, po rozpoczęciu badań innowacyjnych, dwukrotnie zwiększyła wartość swoich akcji w ciągu jedynie kilku miesięcy.

Inwestowanie na giełdzie jest tradycyjną metodą inwestycji o wyjątkowo długiej historii. Współcześnie nadal pozostaje także najbardziej popularnym sposobem na pomnażanie majątku. Trudno się dziwić - na giełdzie można wiele zyskać, a w przeciwieństwie np. do rynku walutowego, bardzo rzadko się zdarza, aby inwestorzy tracili cały kapitał. Należy jednak pamiętać, że giełda bardzo szybko odpowiada na kryzysy polityczne i w razie wystąpienia takiego, akcje niemalże wszystkich spółek mogą zacząć szybko spadać. Warto o tym pamiętać przy inwestycjach i uważnie śledzić wiadomości gospodarcze ze świata.

No Comments Yet.

Leave a comment

 cheap air max 90 mens