Jak inwestować w akcje – podstawy dla początkujących

Inwestycje na giełdzie należą do tzw. form inwestowania tradycyjnego. Oznacza to, że ten sposób pomnażania kapitału ma naprawdę długą historię, sięgającą wręcz holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, która jako pierwsza wyemitowała swoje akcje. Stało się to w 1606 roku, można więc bezpiecznie powiedzieć, że inwestorzy kupują akcje już od pięciuset lat.

Czym są akcje inwestycyjne?

Akcje to rodzaj papieru wartościowego, dającego akcjonariuszowi gwarantowany udział w zysku spółki i pewien wpływ na jej zarządzanie. Aby wiedzieć, jak inwestować na giełdzie, żeby przynosiły zysk, trzeba znać podstawy związane z obrotem na giełdzie. Nade wszystko wypada wiedzieć, czemu spółka w ogóle wypuszcza swoje akcje i w czym to może pomóc.

Wypuszczanie akcji jest bowiem dla spółki bardzo rentowne z kilku powodów. Po pierwsze, dopuszczenie do obrotu giełdowego podwyższa prestiż firmy. Po drugie, akcje to bardzo dobry sposób na zebranie kapitału. Akcjonariusze de facto poprzez kupno papierów wartościowych dają spółce wyjątkowo preferencyjny kredyt, który ta będzie musiała spłacić w przyszłości. Jest to bardzo opłacalne, zwykłe kredyty dla firm są zazwyczaj dużo gorzej oprocentowane.

Akcje dzielą się na zwykłe i uprzywilejowane. Zwykłe akcje można z łatwością zakupić na giełdzie, uprzywilejowane nierzadko są imienne i nie podlegają wobec tego sprzedaży. Posiadanie uprzywilejowanych akcji może oznaczać dodatkowe profity dla ich właściciela - takie jak większą ilość głosów na zgromadzeniu akcjonariuszy lub prawo do dywidendy.

Wady i zalety akcji inwestycyjnych

Oczywiście, największą zaletą inwestowania w akcje jest możliwość wypracowania wymiernego zysku. Akcje zasadniczo uważane są za przynoszące dużo większe przychody niż obligacje czy lokaty. Dodatkowo, inwestor może liczyć na wypłatę dywidendy, czyli części zysku firmy, jaką ta przekazuje swoim akcjonariuszom. Każdy bowiem, kto zna podstawy inwestowania na giełdzie, wie, że z chwilą zakupienia akcji inwestor staje się jej współwłaścicielem i jako taki ma prawo do części przychodu. Wypłata dywidend odbywa się raz w roku i jest obliczana na podstawie zysków spółki z roku poprzedniego. Zazwyczaj także nie są to duże kwoty - wynoszą ułamek ceny samej akcji - stanowią jednak dodatkowy przychód inwestora.

Zdecydowaną zaletą akcji jest także wielka płynność w możliwości ich zakupu oraz sprzedaży. O ile nie mamy do czynienia z sytuacją, w której spółka nagle bankrutuje i wszyscy akcjonariusze próbują odsprzedać jej akcje na raz, taki raz kupiony papier wartościowy można sprzedać niemalże natychmiastowo.

Co jednak z wadami akcji? Otóż na akcjach, jak na większości inwestycji, można nie tylko zyskać, ale też stracić. I to niekiedy bardzo spektakularnie, bo bankrutująca firma może mieć problemy z wypłacalnością wobec akcjonariuszy, a wtedy czeka jedynie dochodzenie swoich praw w sądzie.

Akcje nie gwarantują także stałych zysków, w przeciwieństwie do np. lokat czy kupna mieszkania pod wynajem lokatorski. Cena akcji może wzrastać, może jednak także spadać. Dodatkowo należy pamiętać, że zyski z akcji są opodatkowane - 19% w skali roku - i należy je wykazać w rozliczeniu PIT. Dochodzimy więc do paradoksalnej sytuacji, w której wychodząc na zero na giełdzie tak naprawdę inwestor traci.

Jak inwestować w akcje - podstawy i najważniejsze informacje 

Aby zacząć inwestować w akcje, należy na sam początek znaleźć odpowiedniego pośrednika. Prywatny przedsiębiorca bowiem nie może w żaden inny sposób otrzymać dostępu do giełdy niż przez dom maklerski lub brokera. Pośrednik za swoje usługi bierze prowizję, trzeba więc się liczyć z kolejnym - po podatku - uszczupleniem zysku. Dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiednio rzetelnego i możliwie taniego pośrednika transakcyjnego.

Jeszcze dekadę temu większość transakcji giełdowych przeprowadzano przez telefon,  wydając odpowiednie zarządzenia maklerowi. Dzisiaj jednak wszystko można zrobić samemu, albowiem do giełdy uzyskuje się dostęp poprzez specjalną platformę, automatyzującą polecenia kupna i sprzedaży. Dzięki niej także inwestor ma przed oczami bieżące oraz przeszłe notowania kursów wybranych akcji. Wszelkie zakupione papiery wartościowe także są przechowywane jedynie w postaci kopii cyfrowej, a fizyczną można uzyskać tylko na specjalne żądanie. Nie ma jednak powodów, aby tak robić - wirtualny portfel jest zazwyczaj dużo lepiej zabezpieczony, niż fizyczny sejf.

Jak skutecznie grać na giełdzie - zasady gry

Istnieje kilka kardynalnych zasad określających inwestycje w akcje. Nade wszystko dotyczą one wybrania odpowiedniej spółki. Jeśli sam inwestor nie ma preferencji w kwestii zakupu akcji, powinien się kierować kilkoma zasadami odnośnie tego, w co warto  inwestować na giełdzie.

Nie inwestuje się z zasady w spółki nadmiernie zadłużone. Maksymalny poziom pożyczonego kapitału powinien wynosić ok. 15-20% całości. Zadłużenie spółki to znak, że ma ona kłopot z rentownością, a więc wypracowaniem odpowiedniego zysku. Druga zasada polega właśnie na tym, aby inwestować jedynie w te firmy, które w ciągu ostatnich 3-5 lat przynosiły wyłącznie zyski swoim akcjonariuszom.

Ostrożnym należy być natomiast w stosunku do spółek, które bardzo często wypuszczają nowe akcje. Oznacza to - ponownie - problemy finansowe i próby załatania ich kolejnymi pieniędzmi od akcjonariuszy.

W jakie spółki wobec tego inwestować? Najprościej - w takie, które inwestor byłby skłonny sam kupić, jeśli miałby na to odpowiednie środki. Akcje spółek przynoszących zyski, z rozwojowym planem i czytelnymi projektami na nadchodzący rok kalendarzowy są zawsze dobrą okazją do wypracowania zysków z inwestycji.

Inwestycje w akcje to więc znana od wieków forma mnożenia kapitału. Wielka rzesza inwestorów pomnożyła w ten sposób swój majątek. Giełda ma też, w porównaniu z wieloma innymi formami inwestycji, niski próg wejścia, zarówno jeśli chodzi o posiadany kapitał, jak i wiedzę. To dobre miejsce na rozpoczęcie przygody z inwestowaniem, trzeba jednak pamiętać, aby nie popaść w nałóg, bowiem uzależnienie od giełdy może okazać się bardzo niebezpieczne.

 

No Comments Yet.

Leave a comment

 cheap air max 90 mens