Złota inwestycja, czyli jak inwestować w złoto

Złoto było przedmiotem inwestycji oraz zabezpieczenia kapitału od setek, a nawet tysięcy lat. Możnowładcy na czas wojny zakopywali swoje złoto, pragnąc ukryć swój majątek przed rozgrabieniem. Całe gospodarki zostały oparte na parytecie złota, które bardzo długo było walutą samo w sobie. Nic dziwnego więc, że nawet obecnie cieszy się dużym poważaniem i zainteresowaniem inwestorów.

Zatem czym jest złoto?

Złoto jest jednym z najbardziej stabilnych fundamentów gospodarki rynkowej i czymś w co warto zainwestować pieniądze. Dzieje się tak, gdyż przez swoją naturę jest praktycznie nie do podrobienia, nie podlega zniszczeniu, a także odporne jest na zmiany inwestycyjne. Dowodem jest fakt, iż w czasie ostatniego załamania gospodarczego cena złota ciągle rosła.

Malutka sztabka ważąca zaledwie 10 gramów kosztuje niemalże tysiąc złotych. Natomiast złota moneta, ważąca jedną uncję osiąga wartość 4700zł, w zależności od tego, czy ma charakter monety kolekcjonerskiej. W takiej sytuacji złoto składowane jest zwykle w bankach centralnych.

A jak inwestować w złoto

Samo inwestowanie w złoto jest bardzo proste. Wystarczy mieć kapitał i zakupić odpowiednią monetę bulionową lub sztabkę złota. Po takim zakupie można zgromadzić nawet wielomilionowy kapitał w niewielkiej skrzynce.

Złoto udostępniane jest zwykle w formie monet i sztabek. Monety są mniejsze i łatwiejsze do sprzedania, natomiast sztabki większe i nieco trudniejsze do spieniężenia. Różnica tkwi jednak w marży. By zakpić wartościową monetę musimy udać się do specjalisty, który dokona profesjonalnej wyceny. W przypadku sztabki marża dla sprzedawcy jest mniejsza i nie potrzebujemy kosztowych konsultacji z kolekcjonerami. Oznacza to, że jeśli inwestor zdecyduje się na zakup dziesięciu monet jednouncjowych, zapłaci więcej niż za jedną, dziesięciouncjową sztabkę.

Aby zainwestować w złoto, wystarczy je więc kupić i przechowywać. Złoto wolno, acz systematycznie nabiera wartości, jest to więc inwestycja długoterminowa.

A gdzie inwestować w złoto?

Zakup złota nie wiąże się z większymi problemami, gdyż inwestor ma do wyboru: Mennicę Polską, firmy prywatne oraz kupno od indywidualnego właściciela.

Mennica jest zdecydowanie najbezpieczniejszą opcją, gdyż oferuje legalne złoto inwestycyjne o podanych certyfikatach i gramaturze.

Prywatne firmy poważnie konkurują z Mennicą pod względem oferty i marży. Większość sklepów ze złotem inwestycyjnym ma w swojej ofercie unikalne monety oraz inny asortyment, zdecydowanie większy od Mennicy Polskie. Pobierają także zwykle nieco mniejszą marżę. Warto jednak pamiętać, że zakup złota od prywatnego sprzedawcy może wiązać się z ryzykiem. Surowiec ten można podrobić poprzez stworzenie stopu z tytanem, a następnie sprzedawać, jako prawdziwe złoto. Specjaliści szybko wykryją różnicę, jednak dla amatorów inwestycji może być ona niezauważalna.

Czy inwestowanie w złoto jest bezpieczne?

Zasadniczo tak. Złoto od lat jest produktem o bardzo niskim ryzyku inwestycyjnym. Zdarza mu się okresowo tracić trochę na wartości, jednak z perspektywy inwestycji długoterminowych kruszec ten ciągle drożeje. W ciągu ostatnich dwudziestu lat cena złota wzrosła trzykrotnie, co nawet po wzięciu pod uwagę inflacji oznacza stabilny, pewny wzrost wartości.

Co jest więc niebezpieczne przy inwestowaniu w złoto? Na pewno sam moment jego kupna oraz przechowywanie. Złoto może zostać podrobione lub skradzione. Warto zatem zadbać o wsparcie specjalisty podczas zakupu oraz ulokować inwestycję w bezpiecznym miejscu.

Komu można polecić inwestowanie w złoto? Zdecydowanie tym, którzy liczą na bezpieczną, długoterminową lokatę kapitału. Złoto bardzo dobrze sprawdza się jako zapasy na emeryturę czy zabezpieczenie przyszłości dzieci. Jest także stosunkowo lekkie i mobilne, a także dość proste do zamiany na walutę. Złoto to inwestycja alternatywna dla ludzi pragnących zabezpieczenia majątku i inwestycji o niewielkim ryzyku oraz długim czasie trwania, liczonym nie tyle w kilku, a nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu latach.

No Comments Yet.

Leave a comment

 cheap air max 90 mens