Nowe alternatywy, czyli jak inwestować w surowce

Surowce to najbardziej powszechna i najczęściej wybierana inwestycja alternatywna. Inwestorzy szczególnie chętnie wybierają złoto - kruszec o długiej historii, stabilny i prędko zyskujący na wartości. Jeśli jednak nigdy nie inwestowałeś, możesz zastanawiać się - jak inwestować w surowce? Jak zacząć, co wybrać, a czego unikać?

Zacznijmy od tego, czym jest surowiec?

Surowiec inwestycyjny to bardzo szerokie określenie, obejmujących wiele towarów o wspólnym mianowniku - są one pochodzenia naturalnego i w przemyśle ulegają zazwyczaj dalszej przeróbce. Surowce dzieli się na odnawialne i nieodnawialne. Surowce odnawialne nie mają znaczenia inwestycyjnego, jako powszechnie występujące w nadmiarze. Surowce nieodnawialne za to, ze względu na koszty wydobycia oraz rzadkość, są używane jako dobry materiał na inwestycje.

Najbardziej powszechnymi surowcami służącymi do inwestycji długoterminowych są złoto, srebro oraz ropa naftowa, ale niektórzy inwestują także w metale przemysłowe (miedź, cyna, ołów itp.) oraz surowce energetyczne inne niż ropa (węgiel, gaz ziemny, uran).

Poznaj opłacalne surowce

W co wobec tego warto zainwestować pieniądze? Porównujemy trzy najbardziej popularne surowce inwestycyjne.

Złoto:

 • metal o dużym znaczeniu historycznym, przechowywany przez banki centralne jako fizyczne zabezpieczenie kapitału państwowego;
 • jeszcze w drugiej połowie XX wieku złoto stanowiło środek płatniczy i było wymienialne w bankach od ręki za walutę;
 • od dwudziestu lat cena złota stale wzrasta, w porównaniu z rokiem 1990 uncja złota jest piętnastokrotnie droższa;
 • najbardziej popularny kruszec inwestycyjny;
 • jest uznawane za “bezpieczną przystań”, czyli surowiec inwestycyjny mocno opierający się wpływom kryzysów oraz zawirowań politycznych na świecie;
 • sprzedawany jako towar fizyczny, w sztabkach lub monetach bulionowych;
 • uznawane za świetne zabezpieczenie kapitału na czas wojny oraz kryzysu.

Srebro:

 • występuje w przyrodzie ok. 17 razy częściej od złota, jednak na rynku inwestycyjnym jest go kilkukrotnie mniej niż złota;
 • szeroko używane w przemyśle do produkcji elektroniki, luster, części samochodowych oraz tradycyjnej fotografii;
 • używany do produkcji paneli słonecznych, przez to cena srebra ma być według ekspertów mocno skorelowana z rozwojem alternatywnych metod pozyskiwania energii;
 • podobnie jak złoto, przez długi czas srebro stanowiło prawnie usankcjonowany środek płatniczy w wielu krajach;
 • bardziej podatne na wahania cen niż złoto.

Ropa naftowa:

 • surowiec bardzo podatny na bańki spekulacyjne oraz kryzysy gospodarcze;
 • duże wahania trendów, szybko odpowiada na wydarzenia polityczne, zwłaszcza w USA;
 • cena mocno skorelowana z wydarzeniami oraz polityką Bliskiego Wschodu, jako rejonu będącego głównym eksporterem ropy;
 • na chwilę obecną surowiec tani, kosztujący dużo poniżej średniej historycznej ceny;
 • indywidualni przedsiębiorcy inwestują w ropę za pomocą kontraktów terminowych (CFD) lub ETF-ów.

No dobrze, to jak inwestować w surowce

Inwestowanie w srebro lub złoto jest najprostsze, nie wymaga bowiem żadnych umów czy rachunków inwestycyjnych. Nie ma też wątpliwości odnośnie tego, gdzie inwestować w srebro czy złoto. Najlepiej bowiem nadaje się do tego własny dom inwestora. Kruszce można kupić fizycznie, w postaci monet lub sztabek. Należy przy tym pamiętać, że są to towary z naliczoną prowizją dla sprzedawcy (zwykle mennicy), wobec czego ich rzeczywista wartość będzie trochę niższa niż cena.

Monety są łatwiejsze do kupna i sprzedaży, a także sporo tańsze. Srebrną, jednouncjową monetę można kupić już za sto złotych. W przypadku monet złotych o podobnej wadze będzie to inwestycja dużo droższa, sięgająca trochę ponad tysiąc dolarów amerykańskich. Monety jednak często mają prócz wartości samego zawartego w nich kruszca, również wartość kolekcjonerską - zainwestowany numizmatyką inwestor może więc wyciągnąć z nich więcej, niż jedynie cenę surowca.

Sztabki złote lub srebrne są droższe, trudniejsze do późniejszego spieniężenia, jednak zazwyczaj zawierają proporcjonalnie mniejszą prowizję dla sprzedawcy.

Czy jednak inwestowanie w złoto jest bezpieczne? Jeśli chodzi o przewidywania rynkowe - jak najbardziej tak, to srebro jest z tego duetu bardziej nieprzewidywalne. Gdy weźmiemy jednak pod uwagę kwestię przechowywania, najgorszym wrogiem inwestora staje się… pospolity złodziej, bowiem zakupione fizycznie złoto należy gdzieś przechowywać. Temu można jednak zaradzić w sposób znany od setek lat, a mianowicie - zakopać swój fizyczny kapitał w ogródku i nikomu nie podawać dokładnego miejsca ukrycia. Ten prymitywny wybieg sprawdzi się lepiej niż sejf i na pewno będzie tańszy, niż skrytka w banku.

A Jak wybrać opłacalne surowce

O tym, czy inwestowanie w dany surowiec jest opłacalne, musi zdecydować sam inwestor. Należy przede wszystkim zadać sobie pytanie, jakie ryzyko godzimy się ponieść oraz na jak duży zysk liczymy.

Złoto zawsze uznawane było za najbezpieczniejszy wybór. W tej chwili drogie, zapewne będzie drożeć jeszcze bardziej. Inna sprawa, że złoto to inwestycja długoterminowa. Aby zwielokrotnić swój majątek, inwestor musi przygotować się nawet na dekadę czy dwie czekania. Dlatego też złoto wybierają ludzie, którzy pragną przekazać kapitał swoim dzieciom, dorobić sobie do emerytury czy mają pokaźny majątek, który w innym wypadku niewiele by zyskał na lokacie. Podsumowując - złoto to pewnik na długą, bezpieczną inwestycję.

Inaczej sprawy się mają ze srebrem oraz ropą naftową. Srebru zdarza się okresowo tanieć, mieć spore wahania kursu, a wzrost ceny przewidywany jest dopiero na następne dekady. Jest to więc inwestycja dla ryzykantów, aczkolwiek ma ona solidne podstawy - udział srebra w przemyśle ma się tylko zwiększać razem z postępem technologicznym. Z kolei ropa naftowa może szybciej przynieść spektakularny zysk… ale też zanotować równie wielką stratę, jak w roku 2009, gdy cena baryłki ropy spadła o 75%, do rekordowo niskiej ceny 38 dolarów. Osoby, które zakupiły ropę w tym dokładnie punkcie, mogły ją ledwo trzy lata później odsprzedać za kwotę trzykrotnie wyższą. Cena ropy jest więc bardzo dynamiczna.

Jak w przypadku wielu inwestycji, także wybór odpowiedniego surowca nie tyle opiera się na obiektywnych przesłankach, co subiektywnych celach i preferencjach inwestora. Nie ma inwestycji gorszych i lepszych, są jedynie ryzykowne i stosunkowo bezpieczne, szybsze oraz te, przy których trzeba odczekać wiele lat.

No Comments Yet.

Leave a comment

 cheap air max 90 mens