Wirtualne inwestycje, czyli jak inwestować online

Współcześnie inwestowanie jest dużo prostsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Inwestycje podlegają prawom rynku, stąd po przemianie ustrojowej w Polsce bardzo szybko najpierw utworzono giełdę, potem - powstało mnóstwo domów maklerskich, dilerów, brokerów i wszelkich pośredników, mających na celu ułatwienie Polakom inwestowanie nowonabytych w latach 90. majątków. Ponowna rewolucja w inwestowaniu zaszła po rozpowszechnieniu się internetu, gdy obywatele zaczęli powoli dowiadywać się, jak inwestować online.

Inwestycje wczoraj a dziś

Kiedyś inwestowało się głównie w dobra fizyczne, jako najłatwiej podlegające kontroli. Nieruchomości, a także kruszce, dzieła sztuki czy drogie wino - to namacalne inwestycje dla naszych przodków. Inwestowano także w to, co mogło przynieść szybki i wymierny zysk - jak patenty, mieszkania pod wynajem, zboże czy egzotyczne towary.

Polacy mieli zdecydowanie utrudniony dostęp do inwestycji przez cały okres PRL-u. Giełda nie istniała, bowiem w teorii wszystkie zakłady były własnością państwa, tak samo państwo panowało nad podażą towarów czy mieszkań. Wraz z przemianami ustrojowymi jednak pojawiły się nowe formy inwestowania, waluta stała się także bardziej stabilna. Otwarto Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Wielu Polaków dorobiło się wielkich majątków na imporcie towarów zagranicznych.

Dzisiaj inwestycje są o wiele prostsze. Dostęp do większości rynków - giełdy, foreksu, funduszy, kryptowalut - można uzyskać przez internet. Inwestowanie online stało się standardem i raczej czasy przewagi aktywów fizycznych nigdy nie wrócą.

Jak internet zrewolucjonizował rynek inwestycyjny

Internet jest bardzo szybkim sposobem na przesył informacji.

Wydaje się to truizmem, należy jednak pomyśleć o aktualizacjach danych giełdowych w czasach przed internetem - jest to bardzo dużo danych, które trzeba było szybko przesłać. W czasach przedinternetowych wszystko było dużo wolniejsze - aby np. zakupić akcje, trzeba było zadzwonić do maklera i wydać mu odpowiednią dyspozycję, którą on, również w sposób telefoniczny, realizował. Przedtem jednak trzeba było podpisać odpowiednie dokumenty. Cały proces więc, w porównaniu z dzisiejszymi standardami, był więc niewiarygodnie powolny. Same notowania giełdowe także zresztą pojawiały się z pewnym opóźnieniem i wymagały zatrudniania mnóstwa osób do obsługi czynności związanych z kolejnymi zleceniami czy chociażby śledzeniem postępujących wykresów.

Gdy posiadanie w domu internetu stało się standardem, inwestowanie stało się dużo prostsze i zdecydowanie mniej wymagające. Umowę z pośrednikiem podpisuje się tylko raz, po rozpoczęciu współpracy - później wszystkie transakcje można wykonywać za pomocą wirtualnego rachunku inwestycyjnego. Większość danych o posiadanych aktywach przechowywanych jest w formie elektronicznej, wbrew pozorom - dużo bardziej bezpiecznej, niż jakakolwiek kopia fizyczna.

Zatem jak inwestować online

Gdzie inwestować online? Coraz częściej to pytanie oznacza prośbę o polecenie wiarygodnego pośrednika, niż rzeczywistą niewiedzę odnośnie tego, gdzie należy zacząć. Różne formy inwestycji oferują bowiem banki, domy maklerskie oraz cała rzesza prywatnych brokerów czy dilerów. W internecie praktycznie wszystko, na co jest jakikolwiek popyt, przeżywa klęskę urodzaju - także usługi związane z inwestowaniem.

Najprostszą odpowiedzią na to, gdzie inwestować online jest - tam, gdzie dają najlepsze warunki. Każdy pośrednik bierze bowiem większą bądź mniejszą prowizję, lepszą lub gorszą platformę. Niektórzy oferują dodatkowe materiały edukacyjne odnośnie inwestowania, jeszcze inni - opiekę doradcy inwestycyjnego czy fantazyjne sposoby na zabezpieczenie kapitału.

Dobrym sposobem na rozeznanie się w ogromie pośredników jest przejrzenie rankingów. W internecie bowiem łatwo także znaleźć porównania odpowiednich kont i pakietów inwestycyjnych oraz opinie na forach dotyczące inwestowania u danego pośrednika. Ludzie bardzo chętnie dzielą się opiniami - szczególnie tymi negatywnymi. Jeśli pośrednik oszukuje lub proponuje niesatysfakcjonujące usługi, zdanie o takich praktykach bardzo szybko pojawi się w sieci.

Na jakich platformach można inwestować online

Platforma do inwestycji online to miejsce, które udostępnia pośrednik klientowi. Platforma pozwala na kupowanie lub sprzedawanie aktyw, zazwyczaj w trybie 24/7, chociaż niektóre rynki mogą nie być otwarte przez całą dobę.

Jak rozpoznać dobrą platformę inwestycyjną? Wyżej było już wspomniane o warunkach, jakie stawia pośrednik - czyli prowizjach, a także wartościach spreadów czy punktów SWAP. Dobra platforma powinna także udostępniać klientowi dużą liczbę opcji inwestycyjnych, a więc rynków, w które może inwestować. Rekordziści mają nawet po pięćset wariantów inwestycji w różne aktywa.

Ważne jest także posiadanie wersji demo, na której początkujący inwestor powinien na wirtualnych pieniądzach uczyć się podstaw inwestowania oraz zarządzania samą platformą. Interfejs powinien być prosty, intuicyjny oraz łatwy w obsłudze i zawierać wszystkie ważne dla inwestora dane oraz wskaźniki.

W tej chwili praktycznie każdy broker udostępnia swoją własną platformę, opartą na kilku możliwych interfejsach. Wybór odpowiedniej zależy jedynie od preferencji inwestora - ważne, aby platforma była przejrzysta i stabilna. Obecność konkretnych rozwiązań czy narzędzi powinny opierać się na wybranej strategii - zaawansowane porównywanie wykresów dla jednego może być podstawowym narzędziem inwestycyjnym, dla kogoś innego zupełnie zbędnym zakłóceniem na ekranie.

Jedno jest pewne - od czasu rozpowszechnienia się łączy internetowych, inwestowanie stało się dużo szybsze i łatwiejsze. Internet ma jeszcze jedną, niezwykle ważną dla początkujących inwestorów zaletę: można z niego nauczyć się, jak inwestować online bezpiecznie. Dostęp do bezpłatnych materiałów edukacyjnych w internecie jest bowiem ogromny, tak samo zresztą do analiz ekspertów, webinarów czy szkoleń. Tańsze stały się także książki, dostępne w wersji elektronicznej. Chyba więc nigdy wcześniej w historii inwestycje nie były tak proste dla przeciętnego człowieka - nic dziwnego, że inwestowanie staje się coraz to bardziej rozpowszechnione w Polsce i na świecie.

No Comments Yet.

Leave a comment

 cheap air max 90 mens