Wybrałem, ale nie wiem gdzie inwestować w złoto

Złoto uznaje się za bezpieczną przystań, czyli kruszec będący bezpieczną opcją na inwestycję nawet w niespokojnych czasach. Od trzydziestu lat nie zdarzyło się, aby złoto staniało, nic dziwnego więc, że coraz więcej ludzi decyduje się, by w nie inwestować. Nawet osoby niezbyt interesujące się tym, jak inwestować w surowce, częstokroć posiadają zapasy złota „na czarną godzinę”. A z czego to wynika i jak skutecznie inwestować w złoto? O tym w poniższym tekście.

Złoto jako inwestycja

Potencjał inwestycyjny złota znany jest od setek lat. Początkowo złoto było powszechnie uznawanym środkiem płatniczym, a możnowładcy inwestowali w nie, zapewne nawet nie wiedząc, czym są inwestycje. Złoty kruszec dodawano bowiem do monet o różnych nominałach, częstokroć w różnych stopach. O ile więc monety mogły dewaluować - poprzez coraz to mniejszy udział złota w stopie - czysty kruszec zyskiwał na wartości. Z tego powodu arystokracja posiadała obfite zapasy złota, które można było przenosić i bezpiecznie ukryć.

Współcześnie złoto uważa się za rodzaj inwestycji alternatywnych. Nie oznacza to jednak, że jest ono niepopularne czy nieopłacalne. Wręcz przeciwnie - inwestowanie kapitału w złoto opłaca się dużo bardziej niż jakakolwiek lokata zaproponowana przez bank.

Czy opłaca się inwestować w złoto

Inwestycje w złoto są bardzo opłacalne, jeśli myślimy o długoterminowej lokacie kapitału. Złoto najlepiej sprzedawać nie po kilku miesiącach, czy nawet latach, ale po dekadzie. Wtedy gdy można liczyć na dobrze wypracowane zyski. Nawet biorąc pod uwagę inflację, osoby, które zakupiły złote monety lub sztabki piętnaście lat temu, w roku 2002, zwiększyły swój majątek aż trzykrotnie. Oczywiście, można by zauważyć, że inwestycje na rynku walutowym lub na giełdzie mogą przynieść podobne rezultaty w dużo krótszym czasie. W przeciwieństwie jednak do złota, które wystarczy kupić i zostawić same sobie, większość form inwestycji wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też jest bardzo ryzykowna. Ze wszystkich form inwestycji, złoto jawi się jako sposób na pomnożenie majątku o niemalże zerowym progu wejścia oraz niewielkim ryzyku.

Z oczywistych względów, złoto nie jest polecane tym, którzy lubią ciągłą i aktywną grę na rynkach, trading i pełne ekscytacji codziennie śledzenie notowań. Złoto jest raczej sposobem na zabezpieczenie kapitału na lata, w sposób o wiele skuteczniejszy niż lokaty oszczędnościowe i tym podobne propozycje, które w dłuższym rozrachunku mogą przynosić więcej strat niż zysków. Dodatkowo przy inwestycji w złoto istnieje możliwość posiadania całego majątku przy sobie - w sytuacji, gdy większość pieniędzy i aktywów inwestora częstokroć istnieje głównie w formie wirtualnej, konserwatyści mogą uznawać fizyczną lokatę kapitału za wielką zaletę.

A gdzie inwestować w złoto

Aby zainwestować w złoto, wystarczy je zakupić, a najpopularniejszym i najbardziej oczywistym miejscem na zakup jest mennica. W Polsce prócz Mennicy Państwowej istnieje szereg mennic prywatnych.

Wybór złotych monet oraz sztabek jest w tej chwili bardzo szeroki i większość inwestorów nie ma większych wątpliwości odnośnie do tego, gdzie skutecznie inwestować w złoto. Dokonują oni zakupu tam, gdzie cena interesujących ich monet czy sztabek jest w tej chwili najkorzystniejsza. Różne mennice pobierają bowiem różne prowizje. Warto także pamiętać, że monety mają częstokroć prócz wartości nominalnej oraz wartości kruszcu, również znaczenie kolekcjonerskie. Rzadka moneta, o niskim nakładzie, będzie więc dużo droższa, niż wartość samego złota.

Z drugiej jednak strony, im rzadsza moneta, tym trudniej będzie ją odsprzedać. Dzieje się tak, gdyż popularne złote monety mają stosunkowo dużą płynność, w przeciwieństwie do okazów kolekcjonerskich. Wielu inwestorów więc finalnie decyduje się na sprzedaż rzadkich, złotych monet zagranicznym kolekcjonerom. Numizmatyka, chociaż całkiem popularna w Polsce, najczęściej jest hobby dotyczących głównie monet z kruszców pospolitych. Niewielu polskich kolekcjonerów skłonnych jest wydać dziesiątki tysięcy złotych na monetę nie tylko wybitą z czystego złota, ale także bardzo rzadką.

A jak wybrać mennice

Wybór mennicy jest, wbrew pozorom, sprawą drugorzędną. Oczywiście, nade wszystko należy kierować się ceną i opinią danej mennicy. Jeszcze kilka lat temu można było spotkać w Polsce oszustwa polegające na stawianiu stron fałszywych mennic i podrabianiu złotych monet. Dzisiaj, ze względu na dużą wykrywalność fałszywych stopów i nieopłacalności tego typu działalności, trudniej natknąć się na miejsca sprzedające fałszywe złote monety. Większość monet i sztabek zresztą posiada odpowiedni certyfikat.

Mennice wobec tego należy wybierać podobnie, jak sklep detaliczny, kierując się ceną oraz ofertą. Duża liczba mennic i prywatnych pośredników wynika właśnie ze zróżnicowanej oferty, zawierającej także monety rzadkie oraz limitowane, ciekawe kolekcje czy możliwości odkupienia złota przez mennicę od prywatnego inwestora.

Z kolei kupno monet od prywatnej osoby może być zarówno dobrym, jak i złym pomysłem. Z pewnością prywatni kolekcjonerzy posiadają okazy dużo rzadszych monet niż te, które oferuje mennica, z drugiej jednak strony, większe jest ryzyko oszustwa. W przypadku kupna od osoby prywatnej, należy wymagać odpowiednich zaświadczeń i certyfikatów, a w przypadku naprawdę dużych kwot i rzadkich monet - nawet specjalistycznego badania.

Złoto jest kruszcem z bogatą i ciekawą historią oraz świetnymi prognozami ekspertów na przyszłość. Stanowi dobrą inwestycję i zabezpieczenie kapitału, trzeba jednak myśleć o nim jako o poważnej inwestycji na lata. Złota nie opłaca się sprzedawać za szybko. Jeśli jednak ktoś zbiera na emeryturę lub po prostu chce, aby dodatkowy kapitał nie tracił wartości nawet po kilkudziesięciu latach, ten kruszec będzie dobrym i pewnym wyborem.

No Comments Yet.

Leave a comment

 cheap air max 90 mens