Gdzie kupować diamenty inwestycyjne?

Inwestowanie w diamenty to forma inwestowania alternatywnego, więc chcący kupić diament inwestycyjny, inwestor ma do wyboru trzy drogi - odkupienie od prywatnego nabywcy, kupno u pośrednika prywatnego lub kupno u pośrednika państwowego.

Pierwsza opcja jest najbardziej ryzykowna, istnieje bowiem możliwość zakupienia diamentu o zawyżonych lub błędnie określonych przez sprzedawcę parametrach. Diament “z prywatnej kolekcji” może też zostać podrobiony. W takim wypadku najlepiej zabezpieczyć się, sprawdzając uważnie certyfikat, który powinien mieć każdy przebadany, oszlifowany i włączony do obrotu kamień. Dobrym pomysłem jest też zasięgnięcie opinii o sprzedawcy czy prośba o ponowne przebadanie kamienia przez niezależnego gemmologa, aby potwierdzić jego parametry.

Prywatnym pośrednikiem jest każda firma oferująca kupno diamentów inwestycyjnych, częstokroć z opcją przechowywania, doradztwa inwestycyjnego oraz późniejszej sprzedaży. Jest to dość bezpieczna opcja w przypadku kupna kamieni szlachetnych, o ile marka, spółka czy przedsiębiorstwo cieszą się dobrą opinią i działają już na rynku dłuższy czas. Tu warto zauważyć, że w przypadku Polski, duża liczba pośredników dopiero wchodzi na polski rynek, ma jednak ugruntowaną pozycję na rynkach zagranicznych.

Organem państwowym, który zajmuje się sprzedażą diamentów inwestycyjnych, jest w Polsce Mennica Polska. Nie oferuje ona doradztwa inwestycyjnego, na ten moment (22.11.17) ma także ograniczony wybór kamieni. Jest jednak bardzo pewnym źródłem, co dla niektórych inwestorów może stanowić kwestię decyzyjną przy zakupie. W innych krajach zdarza się, że diamenty są oferowane przez różnego rodzaju giełdy oraz banki państwowe oraz prywatne.

No Comments Yet.

Leave a comment

 cheap air max 90 mens