Zdecydowałem się, ale nie wiem gdzie inwestować w srebro

Inwestycja w srebro nie są tak popularne jak inwestycja w złoto, jednak w ostatnich latach przeżywa swój niewielki renesans. Powodem jest fakt, iż srebro jest stosunkowo tanie i daje szansę na spory zysk inwestycyjny. Interesują się nim zwłaszcza ludzie planujący odkładanie oszczędności na własną emeryturę. Jak zatem rozpocząć inwestowanie i gdzie skutecznie inwestować w srebro?

Srebro jako inwestycja

Srebro jest wyjątkowo niedocenianym sposobem inwestowania, gdyż zwolennicy lokowania kapitału w kruszcu wybierają zwykle złoto. Jest ono zwykle uważane za bezpieczną przystań, czyli aktywo odporne na zawirowania gospodarcze, kryzysy oraz sukcesywnie zwiększające swoją wartość. Złoto jest jednak przy tym dość drogie - na ten moment jednounkcjowa moneta złota kosztuje ponad 4000zł. Wielokrotnie tańsze srebro przyciąga więc mniej zamożnych inwestorów… oraz tych, którzy lubią ryzyko. Srebro jest bowiem znane ze swojej umiarkowanej stabilności i tendencji do zmian trendu.

Czy opłaca się inwestować w srebro?

Opłacalność i szansa zysku to główny dylemat każdego, kto chciałby się dowiedzieć, jak bezpiecznie inwestować. Jeśli chodzi o srebro, zdania są podzielone. Niezaprzeczalnym jest, że srebro może przez kilka lat z rzędu generować straty, będąc cały czas na trendzie spadkowym, a potem mocno odbić. Jest też, w przeciwieństwie do złota, mocno związane z przemysłem, który zużywa większość zasobów srebra.

Srebro, ze względu na swoje właściwości jako przewodnika elektrycznego, jest używane do produkcji elektroniki, a w szczególności laptopów i telefonów komórkowych. Jest także używane przy wytwarzaniu samochodów. Zużywane - bo srebra na ten moment się nie odzyskuje, ze względu na niską opłacalność tego typu rozwiązań. Spora część więc srebra w przemyśle ginie nieodwracalnie.

Srebro jest też surowcem nieodnawialnym. Zużywane zasoby będą więc maleć. Dlatego też, potencjalnie, cena zużywającego się kruszcu może rosnąć w najbliższych dekadach.

A gdzie inwestować w srebro? 

Nawet osoby doskonale wiedzące, gdzie powinno się inwestować w złoto, mają wątpliwości co do tego, gdzie inwestować w srebro. Wynika to z tego, że ofertę monet srebrnych większość mennic ma nadwyraz ubogą. O ile bowiem w przyrodzie występuje siedemnaście razy więcej srebra niż złota, to na rynku inwestycyjnym jest… dokładnie odwrotnie. W srebro inwestuje mniej ludzi, mniejsza jest więc oferta mennic.

O ile inwestor chce lokować kapitał w samą wartość kruszcu, nie będzie to dużym problemem. Wystarczy bowiem kupować najpopularniejsze monety oraz sztabki, czyli z największym prawdopodobieństwem takie, które posiadają w ofertach większe mennice. Produkty najpopularniejsze bowiem odznaczają się największą płynnością. Trochę inaczej sytuacja wygląda, gdy bierzemy pod uwagę także wartość numizmatyczną monet. Należy bowiem zaznaczyć, że ta bywa o wiele wyższa niż cena samego kruszcu. W takim wypadku dużo trudniej jest znaleźć odpowiednią monetę kolekcjonerską, trudniej także ją odsprzedać. Można w takim wypadku zwrócić się na aukcje numizmatyczne - zazwyczaj zagraniczne - lub do prywatnego kolekcjonera. Zaletą zakupu rzadkiej monety jest to, że nawet w przypadku spadku kursu srebra nabierze ona wartości z czasem. Wada - może być trudna do odsprzedania i znowu inwestora będzie czekać transakcja z prywatnym, często zagranicznym kolekcjonerem.

Zdecydowałem się, więc jak wybrać mennice

Mennice powinno się wybierać dostępnością towaru, ceną oraz ofertą. Osoby zainteresowane najbardziej pospolitymi srebrnymi monetami mogą bez problemu nabyć je w Mennicy Polskiej, która jest zapewne najbardziej pewnym miejscem dla tego typu zakupów. Oprócz Mennicy Polskiej można spotkać również oferty innych mennic, a także prywatnych pośredników. Mogą oni oferować o wiele szerszy wybór monet i sztabek. Warto jednak pamiętać, że im rzadszy okaz, tym trudniej go odsprzedać po satysfakcjonującej cenie. Większość mennic prowadzących skup kruszcu sugeruje się bowiem jedynie jego wartością po kursie srebra, ignorując wartość kolekcjonerską samej monety.

Odkupienie monet o prywatnego kolekcjonera to wybór najbardziej ryzykowny. Daje on jednak możliwość uzyskania starszych monet o dużym potencjale inwestycyjnym. W przypadku braku certyfikatów, należy zwrócić się do specjalisty numizmatyka, aby określił autentyczność oraz wartość monet i sztabek. Można bowiem natknąć się na oszusta sprzedającego podrobione monety, o niskiej zawartości kruszcu.

Srebro ma jeszcze jedną zaletę - daje możliwość fizycznej lokaty kapitału. W rzeczywistości, w której większość pieniędzy, akcje czy obligacje znajdują się jedynie w formie elektronicznej, jest to cecha, która przekonuje do srebra konserwatywnych inwestorów. Każdy inwestor, uczący się, jak inwestować w kruszce, wie, że w przypadku tego typu aktyw rola pośrednika jest znikoma. Trudniej więc zostać oszukanym na samym procesie inwestycji, przez co kruszce, w tym i srebro, powoli wracają do łask.

 

No Comments Yet.

Leave a comment

 cheap air max 90 mens